Bustan Ketab - بوستان کتاب
آرشیو خبر ها ::شب « انسان کامل» و «کمال انسان»
شب « انسان کامل» و «کمال انسان»


در بین هر چیزی، برگزیده ای وجود دارد؛ ازمیان موجودات، انسان به عنوان اشرف مخلوقات برگزیده شده؛ از میان پیامبران، رسول گرامی اسلام؛ از میان ادیان، دین مبین اسلام؛ از میان کتب آسمانی، قرآن مجید؛ از میان سنگ ها، حجرالاسود و...، و از میان شب¬های تمام سال نیز، شب قدر، به عنوان بهترین و برترین شب شناخته شده است.

رمضان نیز فرصت مناسبی است تا در شب ها و سحرهای آن ، به ویژه در شب های قدر، به زندگی خود رنگ و بوی خدا و معنویت ببخشیم .

استاد محمد رضا حکیمی در کتاب «خورشید مغرب» در باره¬ی این شب می نویسد:

« ... آن شبی که باید شکواییه¬ی هجران را درنوردید و به امید وصل و دیدار، بیدار نشست و از جام ظهور «سلام» تا « مطلع فجر» سرمست بود، کدام شب است؟ شبی است که باید به یاد روی محبوب ، با دردمندی-های عاشقانه نالید و زارید ... ».

شبی است که حضرت حافظ با الهام از قرآن، آن را شب وصل نامیده است و طومار «نامه¬ی هجران» را به هم پیچیده می¬داند:

شب وصل است و طی شد نامه¬ی هَجر سلام فیه حتی مطلع الفجر

دلا در عاشقی ثابت قدم باش که در این شب نباشد کار، بی اجر

شب قدر، شب نزول قرآن، شب نزول «فرشته‌» ها و «روح» است. شبی است که مقدرات بشر رقم می خورد. شبی است که در آن، شیاطین در بند هستند و راهی به سوی گمراه ساختن آدمی ندارند. شبی است که بنده¬ی گنهکار، با خدا از در آشتی در می¬آید و با آب توبه، تیرگی های گناه را از آیینه¬ی دل می-شوید تا نور حق بر آن بتابد و صفات الهی در آن متجلی گردد ... .

در این شب پرفیض و برکت، لطف خدا از زمین و آسمان بندگان را احاطه کرده است و هر کس به فراخور خویش، بهره و نصیبی از فیوضات این شب دارد؛ طبیعی است که هرکس دلش دریاتر باشد، دریافتش نیز بیشتر است! شبی است که در آن، انسان¬های عارف، برات آزادی از آتش جهنم دریافت می کنند.

دوش وقت سحر از غصه نجاتم دادند واندر آن ظلمت شب آب حیاتم دادند

چه مبارک سحری بود و چه فرخنده شبی آن شب قدر که این تازه براتم دادند

اما برای شناور¬ماندن در این اقیانوس عظیم چه باید کرد؟ کتاب های زیادی درباره¬ی اعمال این شب ها نگارش یافته است. مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی یکی از آن-هاست و اعمالی برای این شب ها ذکر کرده که عبارتند از: غسل، شب زنده داری، لعن بر قاتلان علی(ع)، تلاوت قرآن، توبه و استغفار، قرآن بر سر گرفتن و ... .

سالكان، اين شب را به رفع تكليف نمی گذرانند؛ با انجام این اعمال می توان نام خود را در دفتر خوشبختی ثبت کرد و مورد توجه یگانه حجت باقیمانده¬ی خدا بر روی زمین قرار گرفت. شب قدر، شبی است که بايد «دفترچه¬ی بيمه» زندگي را به مهر « تمديد اعتبار» امام زمان (عج) ممهور ساخت .

اگر دل در اين شب ، بهاري نشد، هميشه¬ی سال پائيزي و سرد است . آنجا كه مي‌توان با قطره اشكي در نيمه‌هاي شب، انبوه آتشي را خاموش كرد؛ آنجا كه فرشتگان، به نزديك‌ترين مدار زمين رسيده‌اند؛ آنجا كه شياطين در « بند» هستند. آنجا كه درهاي جهنم بسته است و درهاي بهشت باز؛ آنجا كه خواندن يك آيه، با ختم قرآن برابري مي‌كند؛ و ... چرا غفلت؟!

باید در این شب های« امتحان الهی»، آب بیداری به سر و صورت خود زد و معرفت کسب کرد تا موفق به دريافت «كارنامه ی قبولي » شد!... شب قدر شبی است که طاعت بیداردلان و نیایش شب زنده داران، رنگ دیگری به خود می¬گیرد و عاشقانه تر است؛ آنان با محبوب خود راز و نیاز می کنند و می گویند:

یارب، زگناه خویش، شرمنده منم بر هرچه عقوبت است، زیبنده منم

غفار تویی، غنی تویی، شاه تویی بدکار منم، گدا منم، بنده منم

پس اگر سستی کردیم و نتوانستیم نام خود را از دفتر بدکاران و گناهکاران حذف کنیم، باید انگشت حسرت به دندان بگیریم و تا شب قدر سال بعد، منتظر بمانیم؛ اما از کجا معلوم که شب قدر دیگری را درک کنیم ؟!...

امید که خداوند در چنین شب سرنوشت سازی، همه¬ی بندگان را به لطف خود بنوازد ، لذت مناجات را به ما نیز بچشاند و بهترین سرنوشت ها را برای شیعیان و پیروان اهل بیت رقم زند. آمین