Bustan Ketab - بوستان کتاب
آرشیو خبر ها ::به مناسبت هفته کتاب و بزرگداشت علامه طباطبایی:موسسه بوستان کتاب، آثار علامه طباطبایی را در 9 جلد منتشر می کند.
به مناسبت هفته کتاب و بزرگداشت علامه طباطبایی:موسسه بوستان کتاب، آثار علامه طباطبایی را در 9 جلد منتشر می کند.


به گزارش روابط عمومی موسسه بوستان کتاب، مجموعه آثار مفسر بزرگ قرآن و صاحب تفسیر سترگ المیزان، علامه سیدمحمدحسین طباطبایی (ره) در 9 جلد چاپ و منتشر می¬شود.

حجت¬الاسلام والمسلمین عبدالهادی اشرفی، مدیر تولید بوستان کتاب، در گفت¬وگو با روابط عمومی این موسسه، از مراحل نهایی آماده¬سازی آثار منتشرشده از علامه طباطبایی در یک مجموعۀ 9جلدی خبر داد و در مصاحبه زیر، به پرسش¬هایی در این زمینه پاسخ داد:

لطفاً در ابتدا دربارۀ علامه طباطبایی و آثار ایشان توضیحاتی بیان فرمایید.

آيت ¬الحق و استاد علامه سيدمحمدحسين طباطبایی قدس‏سره بى‏ترديد از مفاخر بزرگ و بى‏نظير عصر ماست كه حركت علمى ـ فلسفى جاودانه‏اى در حوزه‏هاى علميه به وجود آورد ؛ آثار بسيارى تأليف كرد و شاگردان فرهيخته و ممتازى در مكتب خود تربيت نمود كه شايد در تاريخ تشيع بى‏سابقه و بى‏همتا باشد. تحليل و بررسى عمق اين نهضت علمى و شناخت دقيق شخصيت و ابعاد گونا‏گون علامه طباطبایی، به گفتۀ شهيد مرتضى مطهرى، شايد تا يك قرن ديگر امكان‏پذير نباشد؛ چرا كه متأسفانه در عصر ما، علامه طباطبایی به علت «حجاب معاصرت»؛ یعنی به خاطر این که آن شخصیت باعظمت به علت هم دوره و هم عصر بودنِ با ما ناشناخته مانده است؛ گرچه علاوه بر تفسير گران‏سنگ «الميزان» آثار ديگرى نیز در زمينه‏هاى مختلف، از خود به يادگار گذاشت.

حضرت علامه علاوه بر تفسیر المیزان، در چه موضوعاتی صاحب تالیف هستند؟

ایشان در موضوعات فراوانی قلم زده و از خود آثار گرانسنگ و وزینی برای تشنگان علم و معرفت بر جای گذاشته¬اند. بى‏ترديد كتاب‏ها، رساله‏ها و مقالات علامه طباطبایی كه ما آن¬ها را «مجموعه آثار» مى‏ناميم، در زمينه‏هاى قرآنى، علمى، حديثى، كلامى، فلسفى، عرفانى، تاريخى، فرهنگى، اجتماعى و... گنجينۀ گران‏بهايى است كه آن¬ها نيز، مانند الميزان، آثار جاودانه و ماندگار علامه، براى ما و نسل‏هاى آينده خواهند بود.

آیا موسسه یا انتشاراتی هست که همۀ آثار ایشان را چاپ و منتشر کرده باشد؟

متأسفانه على‏رغم گذشت بيش از سه ربع قرن از تاريخ تأليف بخشى از اين آثار و به رغم گذشت بيش از يك سی سال از رحلت علامه طباطبایی، مؤسسه يا مركزى كه عهده‏دار وظيفۀ پراهميت جمع‏آورى و تنقيح و تبويب و تنظيم و نشر اين آثار باشد، به وجود نيامده است! لذا آثار علامه طباطبایى، اغلب به‏طور پراكنده و توسط علاقه‏مندان يا بعضى از شاگردان ايشان ـ و گاهى همراه با سليقه‏هاى شخصى و گزينشى! ـ به‏طور مستقل و يا توأم با شرح و تفصيل ـ و متأسفانه گاهى در درون متن آثار علامه ـ انتشار يافت و بعضى از اين «اضافات»! چه بسا موجب سوء¬برداشت‏ها و كج‏سليقگى‏هايى از سوى افرادى قرار گرفت كه اغلب آن¬ها با حسن نيت ـ ولى به دور از آشنايى دقيق با تعاليم و آثار علامه طباطبایى ـ به اين كار پرداختند!...

نتيجۀ طبيعى اين گزينش‏ها و اقدامات فردى در خصوص آثار علامه، حتى از سوى اشخاصى كه اصولاً آن عالم فرزانه را حتى براى يك بار هم در عمر خود، نديده و زيارت نكرده‏اند، موجب پيدايش آشفتگى و پراكندگى در امر تنظيم و تنقيح و نشر آثار علامه گرديد... .

موسسه بوستان کتاب چه آثاری را از ایشان به زیور طبع آراسته است؟

بوستان کتاب تا کنون 36 اثر از آثار این مفسر بزرگ قرآن را منتشر کرده که بیش از 20 جلد از آن¬ها به کوشش استاد خسروشاهی بوده و بوستان به صورت تک نگاری چاپ و منتشر کرده است. گفتنی است که هر یک از آن¬ها بارها و بارها به چاپ های متعددی رسیده است؛ به عنوان مثال، کتاب «شیعه در اسلام» از سال 86 تا 95، پانزده بار توسط بوستان کتاب منتشر شده و یا کتاب «سنن النبی» از سال 89 تا 94، نُه بار چاپ شده است. برخی از عناوین آثار معظم¬له عبارتند از: اصول فلسفه رئالیسم، آغاز فلسفه، نهایت فلسفه، شیعه، رسالت تشیع، سنن النبی(ص) ، قرآن در اسلام، شیعه در اسلام، گلچینی از معارف تشیع و ... .

متولی جمع آوری آثار علامه چه کسی بوده است؟

استاد آیت ¬الله سیدهادی خسروشاهی، از علمای مبارز و معروف، استاد حوزه و دانشگاه و سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در واتیکان و مصر- که محقق و پژوهشگر نخبه ای هستند و بیش از پنجاه جلد کتاب از ایشان منتشر شده- يكى از شاگردان علامه طباطبایی در تفسير قرآن و فلسفه است و افتخار ربع قرن مصاحبت دائمى استاد را داشته است. ایشان از ساليانى پيش، اغلب رساله‏ها، مقالات، نامه‏ها و اشعار و ديگر آثار فارسى ايشان را جمع‏آورى كرده و زير نظر و اشراف مستقيم و كامل خودشان، به تنقيح و ويرايش و تحقيق و تكميل آن¬ها پرداخته كه چگونگى انجام بعضى از اين امور را، در مقدمه «مجموعه رسائل» ، «مجموعه مقالات» و «بررسى‏هاى اسلامى»، شرح داده‏اند. ایشان پس از این تلاش ¬های وافر در احیای آثار علامه، آن ¬ها را برای انتشار به موسسه بوستان کتاب سپردند.

امروزه پس از احساس نياز مبرم جامعه اسلامى، به ويژه طلاب حوزه‏هاى علميه ايران ـ و ديگر بلاد ـ به شناخت و درك و فهم انديشه‏هاى علامه طباطبایی، مؤسسه بوستان كتاب، با امید این که بتواند آثار علامه را از دايره «هرج و مرج علمى»! رها سازد و با نشر كامل متون اصلى آثار معظم له، خدمتى به جامعه علم و فرهنگ انجام دهد، مبادرت به چاپ کتاب های ایشان در یک مجموعه کرده است.

هر کدام از این مجموعه 9جلدی، شامل چه کتاب هایی است؟

همان طور که گفتیم، بیش از 20 جلد از آثار علامه را بوستان کتاب به صورت تک نگاری منتشر کرده است و هم اکنون با تجمیع آن ها در نه مجلد، به صورت مجموعه آثار منتشر می کند. در اين مجموعه، سعى شده متن اصلى آثار علامه بدون هيچ‏گونه دخل و تصرفى در داخل متن و يا حتى در پاورقى‏ها آورده شود و بعد شرح و توضيح مقدمه يا مؤخره اساتيد و بزرگان و علماى محترمى كه به اين مهم پرداخته‏اند، در پاورقى‏ها و يا به‏طور مستقل و در پايان هر كتاب يا رساله و مقاله‏اى، نقل گردد تا خوانندگان در بررسى و مطالعه، دچار اشتباه، به خاطر خلط و ادغام مباحث، نشوند. این 9 جلد شامل کتاب های زیر است:

- جلد 1 شامل کتاب ¬های : قرآن در اسلام، شیعه در اسلام، گلچینی از معارف تشیع؛
- جلد 2 شامل کتاب¬ های : شیعه، رسالت تشیع؛
- جلد 3 شامل کتاب¬ های : سنن النبی(ص)، روابط اجتماعی در اسلام، تعالیم اسلام؛
- جلد 4 شامل کتاب¬ های : انسان از آغاز تا انجام، رسائل توحیدی؛
- جلد 5 شامل کتاب¬ های : رسالۀ لب اللباب به ضمیمۀ مصاحبات؛
- جلد 6 شامل کتاب¬ های : اصول فلسفه رئالیسم، آغاز فلسفه، نهایت فلسفه؛
- جلد 7 شامل کتاب¬ های : مجموعه رسائل؛ جلدهای 1، 2 و 3؛
- جلد 8 شامل کتاب¬های : بررسی¬ های اسلامی؛ جلدهای 1و2؛
- جلد 9 شامل کتاب¬های : سیر و سلوک سبز، نسب نامه خاندان طباطبایی؛
هدف بوستان کتاب از تجمیع آثار علامه در 9 جلد چه بوده است؟

تاکید بر قرآن و آموزه¬ های وحیانی و گسترش میراث اهل ¬بیت –علیهم ¬السلام- که در حقیقت ترجمان واقعی قرآن کریمند، از جمله اهداف و موضوعات کاری موسسه بوستان کتاب بوده است، لذا در این خصوص نشر مجموعه آثاری از مراجع، اساتید و فرهیختگان حوزه و دانشگاه را در دستور کار خود قرار داده که چاپ مجموعه آثار حکیم الهی، علامه بزرگوار طباطبایی-که به حق مفسر بزرگ قرآن است- در این راستاست. همچنین گاهی پیش می¬آمد که برخی آثار علامه با اتمام چاپ مواجه می¬شد و کسی که متقاضی مجموعه¬ ای از آثار معظم ¬له بود، ماه¬ها در انتظار چاپ مجدد می¬ماند. اما چاپ این آثار در یک مجموعه و عرضه به شکل پک، مشکل یاد شده را مرتفع می¬کند.

با تشکر از شما. و مطلب آخر؟

بى‏ترديد هرگونه پيشنهاد و اظهارنظر اصلاح‏طلبانه بزرگان و اساتيد محترم را در راستاى رفع نواقص احتمالى تنظيم اين مجموعه آثار، در چاپ‏هاى بعدى، با كمال ميل و اشتياق پذيراييم و بى‏شك، اين امر موجب شادى و رضايت روح پرفتوح مرحوم علامه طباطبایی قدس‏سره هم خواهد بود. از استاد گرانقدر، سیدهادی خسروشاهی نیز تشکر و قدردانی می¬کنیم که این مجموعه، به¬حق با تلاش¬ ها و جدیت ایشان به ثمر نشسته است.

به اميد آن‏كه مورد قبول حق، رضايت روح علامه طباطبایى و استقبال علاقه ¬مندان به آثار آن بزرگ‏مرد حكمت و عرفان در عصر ما، واقع شود. در پایان برای اطلاع مخاطبان آثار علامه عرض کنم که علاوه بر نشر مکتوب آثار علامه، لوح فشرده (CD) آثار علامه طباطبایی نیز با همکاری مرکز تحقیقات کامپیوتری نور تهیه شده و همچنین فایل آن برای استفاده در گوشی های هوشمند و اندروید در سامانه پژوهان دفتر تبلیغات اسلامی قابل استفاده است.