Bustan Ketab - بوستان کتاب
آرشیو خبر ها ::نگین سامراء
نگین سامراء


نگین سامراء مهدی محدثی زندگی پیشوایان معصوم، برای همۀ آزادگان جهان الگوست؛ آنان با رفتار و گفتار خود، امت اسلام را هدایت می کردند و از سقوط در دره هلاکت و تباهی نجات می دادند. اما شرایط زمانی و مکانی برای همه امامان یکسان نبوده است. علی(ع) عدالت را در جامعه برقرار ساخت؛ آن هم در شرایطی که پس از رسول گرامی اسلام(ص) عدالت دستخوش تغییر شده بود و دشمنان این عدالت علوی را بر نتافته، حضرت را به شهادت رساندند؛ یکی همچون امام حسن مجتبی(ع) برای حفظ اصل اسلام، تن به صلحی تحمیلی داد؛ امام حسین (ع) برای زنده ماندن دین جدش، درخت اسلام را که می رفت خشک شود، با خون خود آبیاری و احیا کرد؛ ... برخی چون امام باقر و امام صادق(ع) با پرورش هزاران شاگرد و گسیل داشتن آن ها به اقصا نقاط عالم، در پی ترویج شرع مطهر و آموزه های ناب اسلام بودند و ... .

امام حسن عسكري(ع) در سال 232هجري در مدينه چشم به جهان گشود. به طور كلي دوران عمر 29سالۀ امام حسن عسكري(ع) به سه دوره تقسيم مي گردد: دورۀ اول 13سال است كه زندگي آن حضرت در مدينه گذشت.
دورۀ دوم 10سال در سامرا قبل از امامت.
دورۀ سوم نزديك 6 سال که دوران امامت آن حضرت مي باشد.

دوران امام حسن عسکری(ع) نیز همزمان با بحران های بزرگی برای شیعیان بود. در آن روزگار، شیعیان زیر شکنجه، تبعید و فشارهای حکومت عباسیان و زندان های توان فرسا بودند و ارتباط با امامان شیعه گناهی نابخشودنی بوده است. آل محمد برای خلیفه های عباسی به عنوان یک رقیب سیاسی بودند؛ از این رو همواره نسبت به آنان و شیعیانشان سخت گیری می کردند. حتی خود حضرت نیز مدت ها در پادگان نظامی سامراء زندانی بود؛ به همین سبب به عسکری ملقب گشت.

از سویی طبق روایات، سلطه گران عباسی می دانستند که آخرین امام شیعیان، مهدی موعود(ع) از نسل امام حسن عسکری است و اوست که ذخیرۀ الهی بوده، همۀ کاخ های ستم را در هم خواهد شکست و ستمکاران را کیفر داده، حکومت صالحان را بر پایۀ اسلام راستین تشکیل خواهد داد.

امام یازدهم با برنامه ریزی دقیق، توطئه ها را خنثی می کرد و با زمینه سازی های گوناگون، مردم را برای رویارویی با "دوران غیبت" آماده می ساخت. به همین دلیل هم با مردم ارتباط محدودتری داشت و بیشتر از طریق نمایندگانش با آنان گفت و گو می کرد.

گاهی با یاران ویژه خود نیز از طریق مکاتبه و گفت و گو از پشت پرده ارتباط برقرار می کرد؛ تا آنجا که حتی تولد فرزندش مهدی صاحب الزمان برای بسیاری، حتی جعفر، برادر امام عسکری نیز پوشیده ماند ... .

شهادت آن حضرت را روز جمعه هشتم ماه ربيع الاول سال 260هجري نوشته اند. علت شهادت آن حضرت را سمّي مي دانند كه معتمد عباسي در غذا به آن حضرت خورانيد.

بعد از آگاه شدن شيعيان از خبر درگذشت جانگداز حضرت امام حسن عسكري(ع) شهر سامرا را غبار غم گرفت، و از هر سوي صداي ناله و گريه برخاست و مردم آمادۀ سوگواري و تشييع جنازۀ آن حضرت شدند... .

گرچه کتاب هایی که دربارۀ امام عسکری نگاشته شده، کم نیست؛ اما متاسفانه در کتاب های تاریخ، از امامانِ پس از امام رضا(ع)، کمتر سخن به میان آمده و یا منابعی بسیار محدود دارد یا مستقلاً به زندگی آن حضرت نپرداخته اند.

موسسه بوستان کتاب در این زمینه چند کتاب دارد که عبارتند از:
- حیات الامام العسکری؛ تالیف محمدجواد مروجی طبسی.
- با خورشید سامرا؛ ترجمه عباس جلالی و محمدجواد طبسی.
- حیات پاکان، جلد پنج؛ تالیف مهدی محدثی.
- آن روز آن اتفاق؛ تالیف محمود پوروهاب.
یکی از کتاب هایی که در این زمینه نوشته شده، مجموعه پنج جلدی حیات پاکان، نوشته مهدی محدثی است که بوستان کتاب آن را منتشر کرده و تا کنون بارها بازچاپ شده است.

حیات پاکان، مجموعه آموزه هایی از زندگی اهل بیت عصمت و طهارت است که به زبان قصه و برای نوجوانان (مقطع سنی پایان ابتدایی تا دوره متوسطه) نوشته شده است. جلد پنج این مجموعه دربردارندۀ زندگی امام حسن عسکری(ع) و مهدی موعود(عج) است. ویژگی این داستان ها این است که نسل امروز، با آن به راحتی ارتباط برقرار می کنند و با ادبیات آن بیگانه نیستند.