Bustan Ketab - بوستان کتاب
آرشیو خبر ها ::روز قلـم: هر آن چیزی را که ارزشی است،بدان که ارزشش به قلم خوردن است.
روز قلـم: هر آن چیزی را که ارزشی است،بدان که ارزشش به قلم خوردن است.


به گزارش روابط عمومی موسسه بوستان کتاب، چهاردهم تیرماه در سال ۱۳۸۱ پس از پیشنهاد انجمن قلم ایران و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، به عنوان «روز قلم» در تقویم ثبت شد.

البته توجه به قلم در سرزمین ما پیشینه‌ای دیرینه دارد. سده‌ها پیش در ایران باستان، تیرگان (سیزدهم تیرماه) یکی از مهم‌ترین جشن‌های ایران باستان بوده که آیین‌های مخصوصی داشته و یکی از آن‌ها پاسداشت قلم بوده است.

یکی از دلایلی که برای این روز ذکر شده، این است که در این روز، هوشنگ، پادشاه پیشدادی ایران، نویسندگان و کاتبان را به رسمیت شناخت و آنان را گرامی داشت. مردم جشن گرفتند و آن جشن به یاد ارجمندی قلم بر جای ماند. دلیل دیگری هم که برای این روز ثبت شده، این است که به نوشته‌ی ابوریحان بیرونی، سیزدهم تیرماه، روز ستاره‌ی تیر یا عطارد است و چون عطارد، کاتب ستارگان است، می‌توان سیزدهم تیرماه را روز نویسنده نامید.

پس از انقلاب نیز نویسندگان و شاعران سرشناسی چون محمدعلی سپانلو سیزدهم تیرماه را به عنوان روز قلم و نویسنده پیشنهاد دادند، تا این‌که چهاردهم تیرماه از جانب انجمن قلم به عنوان روز قلم نام‌گذاری شد. با این حال این مناسبت هنوز چندان در میان مردم و حتی اصحاب قلم و اندیشه شناخته‌شده نیست. شاید یکی از دلایل این ناشناخته ماندن، نبود برنامه‌های مناسب برای این روز در جامعه‌ باشد.

بوستان کتاب، مفتخر است آثار چندی را در خصوص قلم و مباحث زیبایی شناسی مربوط به آن، منتشر کرده است که به اجمال، آنها را معرفی می کنیم:

اسلام و هنرهای زیبا / سیدابوالحسن عمرانی ؛ انواع ویرایش / ابوالفضل طریقه دار ؛ پژوهشی پیرامون طنز در شریعت و اخلاق / مركز پژوهشهای اسلامی صدا و سیما ؛ پیكر تراشى و نگارگرى در فقه / علیرضا فرحناك ؛ روش فیش برداري / عبدالرحیم موگهی ؛ زیبایی در متون اسلامی / مرکز فرهنگی، هنری دفتر تبلیغات اسلامی ؛ کتاب خط / آرمان داوودی آب کنار ؛ معنای هنر شیعی / غلامرضا جلالی - میثم جلالی ؛ ویرایش فنی / ابوالفضل طریقه دار ؛ هنر دینی، واکاوی هنر در قلمرو مکتب / جواد محدثی و ... .

علاقه‌مندان و کتاب دوستان به مطالعه در موضوع قلم و نگارش، جهت تهیه و مطالعه این آثار می‌توانند با شماره تلفن 7 ـ 37742155 ـ 025 تماس بگیرند یا به سایت www.bustaneketab.com مراجعه کرده؛ با خرید اینترنتی از 10 درصد تخفیف ویژه برخوردار گردند.